Rhn.ee

Metsa majandamine

Selleks, et kinnistul olev puist kasvaks terveks ning tugevaks metsaks tuleb aeg-ajalt teostada metsamaajanduslikke töid, nagu erinevad hooldus- või raviraied. Kokkuvõte metsa majandamisest.

Leia meid Instagramis

Metsa majandamine

Loe, millised on tuntuimad metsamajanduslikud tööd ning nende lühiülevaade. Kui teil on metsa majandamist puudutavaid küsimusi, võtke meiega ühendust ning nõustame teid esimesel võimalusel.

Metsakinnistu majandamine

Loe pikemalt, kuidas toimib metsa majandamine ning millised on populaarseimad metsamajanduslike tööde võtted ning nende eripärad.​

Mets kasvab küll ise, kuid metsa peab siiski majandama, et kinnistul olev puist kasvaks tugev ja kvaliteetne. Metsa majandamine võib olla küll aeganõudev ning kulukas, kuid toob metsaomanikule otsest kasu, kuna korrapäraselt majandatud mets annab parema ja kvaliteetsema metsamaterjali, mis omakorda väljendub otseselt kinnistu või metsamaterjali kõrgemas väärtuses.

metsa müük oksjonil enampakkumise teel

Metsa majandamise ehk metsamajanduslike tööde alla kuuluvad muuhulgas: metsa istutamine või külvamine, erinevate hooldusraiete nagu sanitaar,- valgustus,- kujundus, või harvendusraie teostamine ning muude väiksemate metsakinnistul teostavate tööde läbiviimine.

Soovitame kõigil metsaomanikel, kes kasutavad oma kodudes küttepuid võtta puud ikka oma metsast ja seda just tehes mõnd hooldusraiet, seega olete kasulik ka oma metsale. Kui teil pole sellist võimalust, saate alati osta küttepuud mõne usaldusväärse pakkuja käest, nagu küttepuude müük  kodulehelt, Harjumaa suurimalt küttematerjalide müüjalt.

Metsa looduslik uuenemine

Metsa istutamine saab toimuda nii kevadel kui sügisel. Ennem metsa istutamist, tasub vaadata millised puuliigid olid ennem teie kinnistul kõige levinumad, need on looduse poolt (aluspinnas) enamasti kõige eelistatumad.

Looduslik metsa uuenemine on tavaliselt kahte moodi: kas vegetatiivne (kännu või juuretekkeline) või seemnetekkeline. Metsa loodusliku uuenemise käigus kasvavad enamasti iseseisvalt levinumad lehtpuud.

Loodusliku uuenemise kasuks valimine, tähendab et protsess on odavam, kuid samal ajal on puude jaotus ebaühtlasem. Eeliseks lisaks kuludele on ka eeldatavalt väiksem üraskileviku tõenäosus. Metsa loodusliku uuendamist soodustab maapinna mineraliseerimine ja seemnepuude kasvama jätmine.

metsa uuenemine, metsa ise kasvamine

Metsa istutamine

Metsa istutamine algab maapinna ettevalmistamistamise protsessiga. Peale raietööde lõppu, tuleb koristada lank ning võimalusel metsamaa mineraliseerida. Kui langile on jäetud kase, või seemnepuid võiks mineraliseerida juulikuus mis oleks ennem kase seemnete valmis saamist.

Maapinna ettevalmistamine maksab teenusena tellides ca 100€ hektari kohta. Metsa istutamise teema on hästi kaetud Erametsakeskuse kodulehel. Kui teil on kinnistu taasmetsastamist, metsa istutamist või metsa külvamist puudutavaid küsimusi, võtke meiega ühendust läbi kontaktivormi. Lisaks võite vaada ka meie kokkuvõtet: metsa istutamine.

Metsamajandamiskava ning metsateatis

Metsamajandamiskava on metsamehe “spikker”, mis saab kohustuslikuks alates 2ha (metsa) maa omamisest eraisikule ning kõigile teistele alates 5ha suurusest kinnistust, kes soovivad oma kinnistul läbi viia mistahes raietöid. 

Lisaks sellele, on metsakava hea instrument jälgimaks metsa tervislikku seisundit, saamaks hea ülevaate metsas kasvavast puistust ning selle olukorrast. Samuti on metsakavas kirjas kava koostanud taksaatori poolt planeeritud metsamajanduslikud tööd lähimaks kümnendiks.

Metsateatis seevastu on dokument, mis tuleb täita ning esitada Keskkonnaametile juhul, kui soovite kinnistul läbi viia raietöid (v.a. väiksemahuliste hooldusraiete puhul). Metsateatise esitamine on lihtne ning seda saab teha nii interneti teel, kui paberkandjal.

Metsa majandamise protsessid ja nende mõju kinnistule

Metsa majandamine peaks olema igale metsaomanikule tähtis, kuna seeläbi kasvab teie mets tervemaks ja tugevamaks – metsamaterjal on seeläbi väärtuslikum ning teie kui metsaomanik saate oma metsast hiljem suurema tulu. 

metsamajanduslikud tööd metsas, kuidas metsa majandada

Erinevad metsamajanduslikud tööd, alates pinnase mineraliseerimist ennem istutamisperioodi, kuni erinevate harvendus- või raviraieteni ongi seepärast vajalikud, et metsas kasvavad puud saaks omale parimad kasvutingimused. Kõik kinnistud on erinevad, samuti maapinna viljakused, kohalikud ilmaolud jne. Seepärast tasub iga kinnistu puhul teha individuaalne plaan ning sellest kinni pidada.

Kui otsite usaldusväärset metsafirmat, kes aitaks teid metsamajanduslike tööde planeerimise- või läbiviimisega, võtke meiega julgelt ühendust. Anname endast alati parima, et pakkuda teile asjakohast nõu- ning vajadusel aitame ka tööde elluviimisel.

Meiega saate ühendust, kasutades selleks allolevat kontaktivormi, samuti võite meile helistada 5177783 või kirjutada otse e-mailile info@rhn.ee. Päringutele vastame enamasti juba järgmisel päeval või esimesel võimalusel.

Eesti Erametsa Grupp

Enampakkumised

Meie oksjonikeskkonnas

Jätke meile oma andmed ning meie metsandusspetsialist võtab teiega ühendust esimesel võimalusel.

Telefon: 5177783

Email: info@rhn.ee

Tasuta konsultatsioon

Soovite saada hinnapakkumist oma metsa- või põllukinnistule või soovite hoopis pakkumist raietööde läbiviimisele? 

“Vastan kinnistute ostu- ja müüki puudutavatele küsimustele, samuti nõustan teid metsaoksjoni läbiviimisel ning kinnistute hinnastamisel.”

Eesti Erametsa Grupp

Taavi Tamm

Metsandusspetsialist

Taavi Tamm

Metsandusspetsialist

5177783

info@rhn.ee

“Vastan kinnistute ostu- ja müüki puudutavatele küsimustele, samuti nõustan teid metsaoksjoni läbiviimisel ning kinnistute hinnastamisel.”

Vaata oksjoneid

Metsaoksjon

Soovite müüa oma kinnistu enampakkumise teel meie oksjoniportaalis? Vaadake metsaoksjonite lehelt lähemalt.

Tutvu teenusega

Metsa ost

Ostame teie metsakinnistu. Loe lähemalt, kuidas toimib metsa ostu protsess ning selle tähtsaimad nüansid.​

Tutvu teenusega

Põllumaa ost

Ostame teie põllumaa koos haritava maa ning kaasneva taluhoonega. Loe pikemalt, kuidas toimib põllumaa ost.​

Tutvu teenusega

Raieõiguse ost

Ostame raieõiguse teie metsakinnistul ning maksame tihumeetri eest alati konkurentsivõimelist turuhinda.

Tutvu teenusega

Metsamajandamiskava​

Metsamajandamiskava ehk metsakava on dokument, mis sisaldab endas metsa inventeerimisandmeid. Loe edasi.​

Tutvu teemaga

Metsa hind

Kuidas kujuneb metsamaa hind ning millised on metsa hinna peamised mõjutajad Eestis aastal 2024. Loe pikemalt.

Tutvu teemaga

Metsateatis

Metsateatis on dokument, mis on kohustuslik kõigile metsaomanikele, kes plaanivad viia läbi raietöid. Loe pikemalt.​

Tutvu teemaga

Põllumaa hind

Kuidas kujuneb põllumaa hind ning millised on põllumaa hindade peamised mõjutajad aastal 2024. Loe pikemalt.

Tutvu teemaga

Metsaregister

Mis teenus on Metsaregister ehk Metsaportaal ning kuidas metsaomanik seda kasutada saab? Loe pikemalt.